زندگی در ترکیه بررسی کامل شرایط زندگی سال 2024

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه یکی از کشور هایی که امروزه تعداد زیادی از ایرانی ها به آن مهاجرت کرده اند، ترکیه می باشد. در این مقاله قصد داریم که به بررسی دقیق زندگی در ترکیه بپردازیم و مهم ترین مزیت ها و معایبی که زندگی در این کشور دارد را بیان کنیم.

ترکیه ( turkey ) یکی از مهم ترین کشور های منطقه خاورمیانه و همچنین قاره اروپا است. موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه ای است که هم در قاره اروپا دارای خاک است و هم در قاره آسیا، به همین دلیل ترکیه از موقعیت خاص جغرافیایی برخوردار است.

کشور ترکیه از همسایه های غربی ایران است که به دلیل هزینه های کم سفر و همچنین نزدیک بودن فرهنگ و تمدن، سالانه افراد زیادی برای بازدید از شهر های مختلف ترکیه به این کشور سفر می کنند، حتی میزان مهاجرین ایرانی که ترکیه را به عنوان کشور برای زندگی انتخاب می کنند نیز در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

ترکیه کشوری پهناور با وسعتی بالغ بر ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع است که جمعیت آن نیز به ۸۴ میلیون نفر می رسد. ‌زبان اصلی این کشور ترکی استانبولی است. ترکیه از کشور های چهار فصلی است که دارای طبیعتی بکر و منحصر به فرد است و شما در شهر های مختلف این کشور می توانید که انواع فصل ها و تفریحات مربوط به آن را تجربه کنید.

آنکارا پایتخت رسمی این کشور است، ‌اما بیشتر افراد شهر استانبول را بهتر از همه شهر های ترکیه می شناسند. استانبول به عنوان قطب گردشگری و علمی و سیاسی ترکیه به شناخته می شود و بیشترین آمار سفر و مهاجرت از سراسر دنیا نیز در ترکیه متعلق به این شهر است .

از دیگر شهر های مهم می توان به آنتالیا ،‌ ازمیر ،‌ آدانا و … نیز اشاره کرد .

تر ارزان اروپا

برای دریافت تور ارزان اروپا میتوانید مقاله تور ارزان اروپا را دنبال بکنید.

هزینه های زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه به نسبت دیگر کشور های اروپایی دارای هزینه های خیلی کمتری برای ایرانی ها می باشد. شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که ایرانی ها در چند سال اخیر زیاد به این کشور مهاجرت می کنند نیز همین مورد باشد. زندگی در ترکیه همانند هر کشور دیگری برای مهاجرین خرج هایی دارد که به طور عمده مربوط به پوشاک، ‌مسکن،‌ خوراک،‌ تفریحات، هزینه تحصیل و … می شود.

در این بخش به صورت جداگانه هر یک از موارد را بررسی خواهیم کرد و میانگین مبلغی که باید برای هر کدام بپردازید را بیان خواهیم کرد :

۱ ) هزینه مسکن : مهم ترین دغدغه افرادی که مهاجرت می کنند، هزینه مسکن در کشور مقصد است. ترکیه از کشور هایی است که هزینه خانه در آن به نسبت دیگر کشور های اروپایی کمتر است، اما به این معنا نیست که هزینه ها کم است. مهم ترین عاملی که به میزان اجاره خانه تاثیر دارد، شهر و منطقه ای است که قصد دارید در آن خانه تهیه کنید، به عنوان مثال یک ساختمان با حداقل 3 اتاق خواب و مساحتی حدود 100 متر که دارای امکانات خوبی نیز است، دارای قیمتی در حدود TL4000 یا 4000 لیر ماهیانه اجاره دارد .

۲ ) هزینه های عادی زندگی همانند پوشاک، خوراک و … : شهری که در آن قصد ادامه زندگی دارید تاثیر زیادی روی میزان هزینه شما برای زندگی روزانه دارد به عنوان مثال استانبول به دلیل اینکه شهر مهمی در این کشور به شمار می آید، هزینه زندگی در این شهر نیز بالاتر است .

۳ )‌ هزینه تحصیل : بسیاری از افراد به دلیل ادامه تحصیل در یکی از مراکز علمی ترکیه، به این کشور سفر می کنند. کشور ترکیه دارای دانشگاه ها و مدارس دولتی است که هزینه ای برای تحصیل از شما دریافت نمی کنند اما اگر که در دانشگاه های شخصی و خصوصی قصد ادامه تحصیل دارید باید که شهریه بپردازید که این مقدار با توجه به رشته و دانشگاه و یا مدرسه ای که در آن تحصیل می کنید متفاوت است .

به طور کلی می توان گفت برای هر نفر در ترکیه که همراه با خانواده قرار است اجاره خانه پرداخت کند، چیزی در حدود 3460 لیر ماهانه خرج زندگی می شود.

اخذ ویزای شینگن

اگر قصد دریافت ویزای شینگن را دارید پیشنهاد میکنیم مقاله اخذ ویزای شینگن را دنبال بکنید.

هزینه های زندگی در ترکیه

معایب زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه نیز مانند تمامی کشور ها دارای معایبی است. در این بخش قصد داریم که به برخی از معایب زندگی در ترکیه که غیر قابل‌انکار هستند اشاره کنیم. مهم ترین این موارد عبارت هستند از :

۱ ) زبان ترکی :‌ شاید تصورکنید که با دانستن زبان انگلیسی بتوانید راحت در این کشور زندگی کنید، ‌اما باید بگوییم که بیشتر افراد عادی در این کشور تسلطی بر زبان انگلیسی ندارند و نیاز است که شما حتما به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشید، به خصوص برای زندگی روزمره، زیرا در دانشگاه های معتبر شاید بتوانید با انگلیسی صحبت کردن کارهای خود را پیش ببرید اما در هنگام خرید و یا تفریح این کار سخت است .

۲ ) هزینه بالا : در قسمت قبل اشاره کردیم که کشور ترکیه از نظر هزینه های زندگی از کشور های خوب و ارزان به شمار می آید،‌ اما این موضوع در هر زمینه ای برقرار نیست. هزینه بنزین در این کشور به طرز عجیبی بالا است، نرخ مالیات در ترکیه بالا است ، و …

۳ ) شلوغ بودن شهرها : بیشتر افراد شهر استانبول را به عنوان شهری که می خواهند در آن اقامت کنند انتخاب می کنند اما این شهر گران ترین شهر ترکیه است و هم بسیار شلوغ است و شما خیابان های شلوغ و پر از ترافیک را به راحتی مشاهده می کنید .

۴ ) امکانات رفاهی کم : ترکیه با این که کشور اروپایی است اما به اندازه کشور های اروپایی مجهز و پر از رفاه نیست، پس اگر با این تصور که کشوری بسیار قانونمند و تمیز و در رتبه بالا در انتظار شما است، سخت در اشتباه هستید .

۵ ) رفتار با مهاجرین : همیشه در تمامی کشور ها افرادی وجود دارند که با مهاجرین رفتار خوبی ندارند، ‌در ترکیه نیز از این گونه افراد کم مشاهده نخواهید کرد.

اگر قصد سفر به ترکیه دارید میتوانید مقاله تور ارزان ترکیه را دنبال بکنید.

معایب زندگی در ترکیه

کدام شهر ترکیه برای زندگی و کار بهتر است؟

زندگی در ترکیه ترکیه شهر های خوبی برای زندگی دارد که ممکن است انتخاب بین آنها برای مهاجرین سخت باشد، در این بخش برخی از شهر های مهم این کشور را به شما معرفی می کنیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید و بتوانید که راحت تر مقصد خود را انتخاب کنید :

۱ ) استانبول :‌ بدون شک استانبول در بین شهر های این کشور در رتبه نخست قرار دارد. این شهر به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین شهر ترکیه شناخته می شود که درست بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است و جمعیت این شهر به 15 میلیون نفر می رسد و از هر دو سمت شمالی و جنوبی با دو دریا احاطه شده است .

۲ ) آنتالیا : آنتالیا یکی دیگر از شهر های مهم است که در قسمت جنوبی ترکیه قرار دارد و به دریای مدیترانه متصل است. این شهر از زیباترین شهر های این کشور است که دارای طبیعتی بسیار ویژه و بکر است و از نظر امکانات رفاهی نیز در حد قابل قبولی قرار دارد.
اگرکه علاقمند به شهری با مناظر طبیعی هستید، آنتالیا گزینه ای مناسب برای شما است .

۳ ) آلانیا : این شهر از قدیمی ترین ها در ترکیه است که دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی معروف و زیادی می باشد و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. هوای این شهر به گونه ای است که حتی در زمستان نیز معتدل است، به همین دلیل برای تفریحات زمستانی مناسب است .

۴ ) ازمیر : ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه است و در بخش غربی قرار دارد که‌ سواحل دریای اژه در این شهر واقع هستند. یکی از ویژگی هایی که خیلی ها در رابطه با ازمیر بیان می کنند، امنیت بالاتر آن نسبت به شهر های دیگر است .

۵ )‌ بدروم : اگر شهری ساکت و آرام با جمعیت کم می خواهید، بدروم گزینه خوبی برای شما است. البته میزان توریست در این شهر بالا است و سالانه میلیون ها نفر به این جزیره سفر کرده و از آن دیدن می کنند .

اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید پیشنهاد میکنیم مقاله تور لحظه آخری آنتالیا را دنبال بکنید.

کدام شهر ترکیه برای زندگی و کار بهتر است؟

وضعیت اقتصادی ترکیه چگونه است؟

زندگی در ترکیه وضعیت اقتصادی ترکیه بیشتر به صورت اقتصاد بازار آزاد و رقابتی است. ‌در وضعیت اقتصادی این کشور، بخش خصوصی نقش بسیار پررنگی دارد و بخش دولتی بیشتر به صورت نظارت و مدیریتی است،‌ به همین دلیل است که کالاها و خدمات مختلف به راحتی و بدون مانع می توانند که بین افراد جامعه رد و بدل شوند.

بخش عظیمی از بودجه این کشور از سوی گردشگری حاصل می شود. این کشور در سال های اخیر روی صنعت گردشگری خود بسیار کار کرده است و توانسته تا به امروزه میلیون ها نفر به به خود جذب کند. ‌علاوه بر توریست ها، ‌مهاحرین نیز بودجه زیادی را وارد این کشور می کنند، به همین دلیل است که ترکیه خیلی راحت تر از دیگر کشور ها به افراد ویزا و اقامت دائمی می دهد .

یکی دیگر از موضوعاتی که ممکن است سوال افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند باشد، نرخ بیکاری در این کشور است، زیرا برای افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند مهم است که آیا کار گیر می آورند یا خیر، باید بگوییم که طبق آمار سال ۲۰۲۱ نرخ بیکاری ترکیه در حدود ۱۱/۷ است و چیزی حدود ۳۰ میلیون و ۲۱۷ هزار نفر در ترکیه شاغل هستند .

برای سفر به استانبول شما میتوانید مقاله تور ارزان استانبول را دنبال بکنید.

وضعیت اقتصادی ترکیه چگونه است؟

شرایط اجاره و خرید ملک در ترکیه

زندگی در ترکیه خرید ملک در ترکیه برخلاف برخی از کشور های اروپایی که برای برخی افراد غیر ممکن به نظر می آید، ممکن است. ‌هزینه های خرید خانه در ترکیه از 700 میلیون تومان پول ایران آغاز می شود و تا چند میلیارد نیز خانه مناسب وجود دارد که شما در شهر های مختلف این کشور تهیه کنید.

شاید با خود بگویید که این مقدار کمی است و حتما با این هزینه در شهر های دور افتاده می توانید خانه تهیه کنید، اما این گونه نیست و شما با هزینه ای بین 700 میلیون تا یک میلیارد می توانید که مثلا در غرب استانبول به اندازه 100 تا 70 متر تهیه کنید.

خرید خانه در ترکیه علاوه بر این که به عنوان یک سرمایه گذاری خوب شناخته می شود، ‌به شما این امکان را می دهد در صورتی که ارزش ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار باشد، شهروندی و پاسپورت رسمی ترکیه را دریافت کنید و علاوه بر شما همسر و فرزند زیر ۱۸ سال شما نیز از این شهروندی استفاده کنند، پس اگر می خواهید به این کشور مهاجرت کنید یکی از راه های راحت و بدون دردسر، خرید ملک در ترکیه است .

شرایط اجاره و خرید ملک در ترکیه

چگونه هزینه های زندگی در ترکیه را مدیریت کنیم؟

زندگی در ترکیه هزینه دارد، اما با روش های مختلفی می توانید که آن را کنترل کنید. در این بخش این روش ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱ ) نزدیکی محل کار به منزل : اگر در این کشور شاغل هستید سعی کنید که از خانه های نزدیک به محل کار استفاده کنید، زیرا در این صورت هزینه های حمل و نقل کاهش می یابد .

۲ ) دریافت کارت عضویت خرید از مارکت‌ها : از برخی از فروشگاه های بزرگ کشور ترکیه همانند میگروس، کارفور و اسباب بازی فروشی‌ها و … کارت عضویت دریافت کنید و از تخفیف های آنها استفاده کنید .

۳ ) استفاده از خدمات رایگان شهرداری ترکیه : در برخی از محله های شهر های مختلف برنامه های تفریحی و آموزشی رایگان مختلفی برگزار می شود که می توانید از آنها استفاده کنید .

۴ ) خرید خوراک و پوشاک از بازارهای حراج برندها : در ترکیه انواع مختلف از فروشگاه های مدرن برای خرید وجود دارد و ‌معمولا بازار ها تخفیف بیشتری دارند و اجناس را با قیمت مناسبتری به فروش می گذارند .

۵ ) ماوی کارت : استفاده از این کارت برای حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی پیشنهاد می شود .

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید