آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه ترکیه یکی از کشورهایی است که سالانه گردشگران و توریست های زیادی به آن سفر می کنند و علاوه بر امکانات تفریحی و مراکز بزرگ خرید، آب و هوای ترکیه نیز نقش بسزایی در جذب گردشگران دارد و این شرایط آب و هوایی سبب می‌شود میلیون‌ها نفر سالانه از این کشور بازدید کنند.

آب و هوای ترکیه به چهار منطقه تقسیم می‌شود.، بخش های مرکزی فلات آناتولی آب و هوای نسبتا خشک قاره‌ای دارد، شرق و شمال آن آب و هوای کوهستانی دارد و همیشه سرد است.

آب و هوای ترکیه در قسمت غرب و جنوب، مدیترانه‌ای و در سمت دریای سیاه، آب و هوای مرطوب و معتدل دارد. این تنوع آب و هوایی در ترکیه ناشی از قرار گرفتن این کشور در بین دریاها و کوه‌ها می‌باشد و آن را به یک کشور خاص تبدیل کرده است که مورد پسند همگان قرار می‌گیرد.

اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید باید شهری را انتخاب نمایید که آب و هوای آن سازگار با شما باشد، چون آب و هوا در شهرهای مختلف ترکیه متغیر بوده و یکسان نمی‌باشد، به عنوان مثال آب و هوای ازمیر در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و همراه بارندگی شدید همراه می‌باشد و در بهار بسیار مطبوع است.

آب و هوای ترکیه در این شهر به گونه‌ای است که آن را به شهر همیشه بارانی تبدیل کرده است. بومیان ترکیه به شرایط متغیر آب و هوایی آنجا عادت دارند و طبق آن شرایط زندگی می‌کنند، اما افراد غیربومی باید خود را با شرایط آب و هوایی این کشور وفق دهند تا بتوانند در ترکیه زندگی کنند.

اگر چه این کشور در مجاورت ایران قرار دارد ولی آب و هوای آن قابل مقایسه با ایران نیست. گاهی اوقات آب و هوای یک منطقه با منطقه مجاور به قدری متفاوت و غیرقابل پیش بینی می باشد که باید با تجهیزات کامل سفر کرد و قبل از مسافرت از وضعیت آب و هوایی اطلاع کامل داشت.

اگر قصد زندگی و اقامت در ترکیه را دارید باید منطقه ای را انتخاب کنید که از نظر آب و هوایی با شرایط عمومی شما سازگار باشد و دچار مشکل نشوید.

اخذ ویزای شینگن

اگر قصد دریافت ویزای شینگن را دارید پیشنهاد میکنیم مقاله اخذ ویزای شینگن را دنبال بکنید.

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف متغیر و متفاوت می‌باشد. آب و هوای ترکیه در فصل بهار بسیار معتدل همراه با بارش ملایم باران می باشد و طبیعت در این فصل بسیار زیبا و فرح‌بخش است. در واقع در این فصل آب و هوا نه خیلی گرم و نه خیلی سرد و کاملا معتدل می‌باشد.

فصل بهار از ماه مارس شروع شده و تا ماه می ادامه دارد. آب و هوای ترکیه در فصل تابستان کاملا متفاوت با بهار می باشد. آب و هوا در این فصل بسیار گرم و آفتابی بوده و بارش باران به حداقل و گاهی اوقات میزان بارش در فصل تابستان به صفر می‌رسد. بعد از تابستان نوبت پاییز می شود، آب و هوای ترکیه در فصل پاییز تقریباً شبیه آب و هوای بهار است، با این تفاوت که میزان بارش و بارندگی در پاییز به شدت افزایش می یابد و زیبایی خاصی به طبیعت می بخشد.

آب و هوای ترکیه در فصل زمستان بسیار سرد می باشد. در زمستان، ترکیه سرشار از برف و یخبندان اس و برای هرکس قابل تحمل نمی باشد، اگر سرمایی هستید هرگز زمستان به ترکیه سفر نکنید.

شرایط آب و هوایی که ذکر شد شرایط کلی ترکیه می‌باشد اما ترکیه به مناطق مختلفی تقسیم می‌شود که هر منطقه در هر فصل آب و هوای خاص خود را دارد که از کوه ها، دریا ها و اقیانوس هایی که در اطراف آن‌ها هستند تاثیر می گیرد. در واقع مناطقی که در کنار دریا و اقیانوس هستند، زمستان معتدل و مرطوب دارند و آب و هوای سرد زمستانی سایر مناطق ترکیه در اینجا وجود ندارد.

به طور خلاصه می‌توان عنوان کرد آب و هوای ترکیه در فصول مختلف ویژگی های متفاوتی دارد. اگر قصد زندگی و اقامت در ترکیه را دارید، باید کاملا درباره شرایط آب و هوایی آن اطلاعات کسب کنید و منطقه ای را برای زندگی انتخاب کنید که با شرایط عمومی و بدن شما سازگاری کامل داشته باشد

تر ارزان اروپا

برای دریافت تور ارزان اروپا میتوانید مقاله تور ارزان اروپا را دنبال بکنید.

بهترین فصل برای تور ترکیه

اگر قصد شما از سفر به ترکیه گشت و گذار می باشد، برای این هدف بهترین فصل بهار و پاییز می باشد، چون آب و هوای ترکیه در این فصول بسیار دلپذیر و مناسب است. اگر در این فصول به ترکیه سفر می کنید نیاز نیست همراه خود لباس های زمستانی و ضخیم ببرید.

اگر شلوغی را دوست ندارید این فصول بهترین زمان برای تور گردشگری می باشد، چون معمولا گردشگران کمتری در این فصول به ترکیه سفر می‌کنند، اما اگر هدف شما از سفر به ترکیه اسکی و سرگرمی های زمستانی است، فصل زمستان بهترین فصل برای تور ترکیه خواهد بود.

از آن جایی که ترکیه زمستان‌های سردی داردف تفریحات زمستانی بسیار جذاب و جالب می باشدف از این رو با تور ترکیه می توانید در این فصل برای تفریح به این کشور سفر کنید و همچنین در آغاز فصل زمستان می‌توانید از حراجی های ویژه و آف خورده نیز برخوردار شویدف اما بهترین فصل برای تور ترکیه برای خرید انواع کالا و اجناس مورد نیاز فصل تابستان می باشد.

اگر هدف شما خرید از ترکیه است باید طوری برنامه ریزی کنید که با تور بتوانید در این فصل به ترکیه سفر کنید البته باید شلوغی و ازدحام جمعیت را تحمل کنید و از قیمت های مناسب اجناس و کیفیت بالای آن ها بهره مند شوید. در واقع این فصل بهترین فصل برای تاجران و کسانی است که می خواهند به صورت عمده و کلی اجناس ترکیه را خریداری کنند.

قیمت تور ترکیه در هر فصلی از سال متفاوت و متغیر می باشد، در واقع قیمت به عوامل زیادی بستگی دارد اما گاهی اوقات تور چارتر بهترین گزینه و انتخاب می باشد. تور ترکیه چارتر، توری با قیمت بسیار مناسب می باشد اما مشکلی که دارد بدون برنامه ریزی و به صورت اتفاقی پیش می آید و باید برای این تور هر زمان آمادگی سفر را داشته باشید.

اگر قصد سفر به ترکیه دارید میتوانید مقاله تور ارزان ترکیه را دنبال بکنید.

بهترین فصل برای تور ترکیه

آب و هوای استانبول و آنتالیا

آب و هوای استانبول در فصول مختلف بسیار متنوع و متغیر می‌باشد و حتی در طول روز نیز کاهش یا افزایش شدید دما ممکن است روی دهد، این تنوع ناشی از گوناگونی آب و هوای ترکیه است، حتی آب و هوای مناطق مختلف داخل استانبول نیز با هم فرق دارد مثلا مناطق شمالی استانبول تقریبا همیشه بارانی هستند، مناطق غرب معمولا سرد و در مناطق شرق شاهد آب و هوای قاره‌ای هستیم و به طور کلی آب و هوای استانبول نیمه گرمسیری و مرطوب است.

از نظر آب و هوایی بهترین ماه ها برای سفر به استانبول، فروردین، اردیبهشت و خرداد و بعد از بهار، پاییز بهترین فصل برای مسافرت به استانبول است. آب و هوای آنتالیا برخلاف آب و هوای استانبول، در طول سال تغییرات کم فصلی و هوای معتدل و گرم دارد و بیشتر ایام سال هوای آفتابی دارد.

تقریبا در تمام فصول گردشگران و توریست ها به آنجا سفر می‌کنند و به راحتی می‌توانند از تفریحات آبی مانند قایق سواری، موج سواری، اسکی روی آب و شنا در سواحل آنتالیا لذت ببرند، اگرچه آب و هوای آنتالیا در تابستان بسیار گرم می‌باشد، اما رطوبت هوا کافی بوده و همین امر سبب می‌شود آب و هوا برای گردشگران بسیار مساعد و ایده آل باشد.

اکثر گردشگران تعطیلات نوروز خود را در آنتالیا سپری می کنند، چون هوای بهاری آنجا قابل مقایسه با هیچ منطقه دیگری نمی‌باشد. آنتالیا حدودا ۳۰۰ روز آفتابی در طی سال دارد و درجه هوا خیلی زیاد و یا خیلی کم نمی‌شود.

آب و هوای استانبول و آنتالیا سبب شده که در زمان‌های مختلف انواع گوناگون فستیوال و جشنواره در آنها برگزار شود که علاوه بر بومیان، برای گردشگران خارجی نیز بسیار جذاب می‌باشد.

با وجود این گوناگونی، آب و هوای استانبول و آنتالیا گردشگران و توریست های بسیار زیادی جذب این دو شهر می شوند و سالانه افراد زیادی از آن‌ها بازدید کرده یا برای خرید به آنجا می‌روند.

اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید پیشنهاد میکنیم مقاله تور لحظه آخری آنتالیا را دنبال بکنید.

لباس های مناسب و مورد نیاز برای ترکیه

با توجه به زمان و فصل سفر و آب و هوای ترکیه، باید لباس های مناسب برای ترکیه را تهیه نمود و آن‌ها را همراه خود برد تا در هر گونه شرایط آب و هوایی مجهز باشید. لباس های مناسب و مورد نیاز برای ترکیه در فصل تابستان و گرما، لباس های بسیار نازک و خنک می باشد، این البسه بهتر است از رنگ‌های روشن تهیه شود تا بر اثر تابش آفتاب احساس گرما نکنید.

اگر در فصل سرما سفر می کنید، لباس های مناسب و مورد نیاز برای ترکیه باید لباس های پشمی و گرم باشد. در این هنگام بهتر است کاپشن، شال گردن، دستکش و کفش مناسب همراه خود داشته باشید تا در برابر سرما بتوانید از خودتان محافظت کنید.

اگر برای شنا و تفریحات آبی به ترکیه سفر می‌کنید، باید لباس های مناسب مانند لباس شنا، عینک شنا و لوازم ضروری دیگر همراه خود داشته باشید. در سواحل ترکیه با هر نوع پوششی می توانید ظاهر شوید و هیچ ممنوعیت در نوع پوشش و لباس وجود ندارد.

در تابستان تی شرت و شلوارک برای ترکیه بسیار مناسب است اما با این لباس ها نمی توان به اماکن مقدس و مسجد وارد شد، از این جهت باید همراه خود لباس آستین بلند و شلوار داشته باشید تا بتوانید به این اماکن وارد شوید/ همچنین برای ورود این مکان‌ها، خانم ها باید روسری داشته باشند، پس لباس های مناسب برای ترکیه را همراه خود ببرید تا جایی که می‌توانید لباس های راحت و سبک با خود ببرید و سعی کنید در ترکیه لباس های کاملا راحت، اما مرتب به تن کنید و در نوع پوشش خود دقت کامل نمایید، چون پوشش کنار دریا با پوشش در مرکز شهر فرق می کند.

برای سفر به استانبول شما میتوانید مقاله تور ارزان استانبول را دنبال بکنید.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

آب و هوای ترکیه تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی آن قرار دارد. موقعیت جغرافیایی ترکیه یک موقعیت عالی و کاربردی محسوب می‌شود که از سمت شرق با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در جنوب شرقی با عراق و سوریه و در شمال غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین از سمت شمال با دریای سیاه، از سمت جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی مشترک دارد.

موقعیت جغرافیایی ترکیه بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد و بسیاری از کشورها مانند ایران از آن برای پلی برای صادرات کالا استفاده می کنند.

بیشترین قسمت ترکیه در قاره آسیا و بخش کوچکی از آن در اروپا واقع شده است و به همین دلیل آن را آسیای صغیر نیز می‌نامند. در واقع ترکیه بین آسیا و اروپا قرار دارد، اما از نظر فرهنگ و تمدن بیشتر تابع کشورهای اروپایی می باشد.

ترکیه به شکل مستطیل است که از سه طرف به دریا ختم می‌شود و شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی دارد و در واقع پلی بین آسیا و اروپا محسوب می‌شود که این امر موجب شده در کل دنیا جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. ترکیه به هفت منطقه جغرافیایی تقسیم شده است که هر یک از این مناطق شامل چندین استان می‌شود. این کشور ۸۱ استان دارد که به جزء سه تا، همه استان‌ها با مراکز خود هم نام هستند، هر کدام از این استان ها به چندین بخش کوچک‌تر تقسیم شده‌اند.

پایتخت ترکیه، شهر آنکارا می‌باشد و از شهرهای مهم آن می‌توان استانبول، ازمیر، آدنا، آنتالیا و…. را نام برد که هر کدام از نظر تجاری، اقتصادی و گردشگری یک قطب مهم محسوب می شوند. در ترکیه حدود ۶۵ دریاچه کوچک و بزرگ مانند دریاچه وان، دریاچه نمک و….وجود دارد که هر کدام سواحل بسیار زیبا با ویژگی‌های خاصی دارند که گردشگران سالانه برای بازدید از آن‌ها به ترکیه سفر می‌کنند.

در واقع آب و هوای ترکیه و موقعیت جغرافیایی آن سبب شده این کشور به یک کشور توریستی تبدیل شود و با ورود توریست ها به آن، ارزآوری افزایش می‌یابد و از این نظر اقتصاد آن همواره صعودی و رو به رشد است و نسبت به کشورهای دیگر در سطح بالاتری قرار دارد.

ایران و ترکیه به دلیل نزدیکی جغرافیایی که باهم دارند، دارای اشتراکات زیادی در زمینه های فرهنگی، معماری، دینی و تجاری هستند و در طول تاریخ، داد و ستد فراوانی با یکدیگر داشته اند و تاثیر بسزایی بر فرهنگ و تجارت یکدیگر دارند.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید